Ön Saç Çizgisi Nasıl Olmalıdır

7 Kasım 2019

Ön saç çizgisi nedir?
Ön saç çizgisi insanın estetik görünümünde etkili olan bir unsurdur. Saç dökülmesi sorunu yaşayan erkeklerde saç çizgisi tamamen kaybolmaktadır. Saç çizgisi kaybolmuş olan kişiler geniş alınlı görünür. Saç ekiminde ön saç çizgisinin doğru tespit edilmesi ve konumlandırılması doğal ve estetik bir görünüş için gereklidir.Bu operasyonda en çok dikkat edilmesi gereken husus ön saç çizgisinin, kişinin yüz yapısına uygun olacak şekilde belirlenmesidir.

Saç ekimi operasyonunu gerçekleştirecek uzmanının marifeti, el becerisi, tasarım ve sanatsal yeteneği çok önemlidir. Saç ekim uzmanı tıpkı bir sanatkâr gibi tasarımcı ve becerikli olmalı,  operasyon öncesinden operasyon sonucunda saçın alacağı şekli tahmin edebilmeli ve ön saç çizgisini buna göre kurgulamalıdır.

Saç ekimi operasyonu öncesi göz önünde bulundurulması gereken hususlar nelerdir?

 

  • Saç ekimi yaptıran kişinin yaşı, saç ekiminden beklentileri, kafasında canlandırdığı saç modeli,
  • Verici bölgedeki saç sıklığı yani bu bölgeden alınabilecek saç kökü sayısı,
  • Hastanın kafa yapısı şekli, verici bölge ve ekim yapılacak bölgenin alanı yani yüzölçümü,
  • Verici ve nakil yapılacak bölgelerde, derinin özelliği ve sağlık durumu,
  • Nakil yapılacak alındaki saç açıklığı, saç kaybının derecesi,
  • Saçın yapısı, saç rengi, saç teli kalınlığı,
  • Saç dökülme sürecinin devam ediyor mu veya tamamlanmış mı olduğu,
  • Kişinin genel sağlığı.

Ön saç çizgisinin hemen arkasında 2 santim kadar sık saçlı bir alan bulunur. Burada bir kökte 2 ya da 3 saç teli vardır. Bu yüzden bu bölgeye ekim yaparken 2′li – 3′lü greftler yeterince kullanılmalıdır.

Ön saç çizgisi nasıl oluşturulur?

Ön saç çizgisi, saç ekimi yaptıracak kişinin yüz şekli, kafa yapısı ve şekli, ekim yapılacak alanın biçimi dikkate alınarak belirlenir. Ön saç çizgisi, genel olarak iki kaş hizasının 7-11 cm yukarısından başlar. Ön saç çizgisinin oluşturulmasında değişik yöntemler kullanılır. Bunlardan en çok tercih edileni ise ölçüme dayalı belirleme yöntemidir. Anatomik olarak her kişinin kafa yapısı ve şekli farklı olduğundan ön saç çizgisinin belirlenmesinde belli bir şablon oluşturulamaz. Bunun için en sağlıklı yaklaşım, ölçüm metodunu kullanmaktır. Her kişinin ölçüleri farklıdır ve bu konuda herkese uygulanabilecek genel bir ölçü verilemez. Bu nedenle ön saç çizgisi belirlenirken saç ekimi yaptıran kişinin yaşı, saç ekiminden beklentileri, kafasında canlandırdığı saç modeli kesinlikle dikkate alınmalıdır.

Ön saç çizgisi, kişinin beklentileri ve kafasında canlandırdığı saç modelini de hesaba katarak en ideal ve doğal görünümü oluşturacak şekilde belirlenmeli, kişiye özel planlama yapılmalıdır.

 

Copyright 2018 by CCHair. All rights reserved.

Copyright 2018 by CCHair. All rights reserved.

Sohbeti Aç
Nasıl Yardımcı Olabilirim?
Merhaba
Nasıl Yardımcı Olabilirim?