Saç Ekimi Kimlere Yapılabilir ?

16 Ekim 2019

Saç Ekimi Kimlere Yapılır

Saç ekimi uygulaması, saç dökülmesi ve kellik sorunu karşısında en etkili, en güvenli ve kalıcı bir yöntemdir. Bu sorunlar cinsiyet gözetmeksizin kadın ve erkek herkeste, yaş gözetmeksizin toplumun her kesiminde görülmektedir. Fakat insanlar bunun herkese uygulanmasını ve herkeste aynı başarıyı sağlaması konusunda bazı tereddütler yaşamaktadır. Saç ekiminde başarının elde edilmesi için bazı faktörler bir arada olmalıdır. Bunların en önemlisi saçsız alanların büyüklüğüdür. Yani kellik derecesi başarıyı etkileyen önemli bir faktördür. Fakat saç ekimini yapacak uzman doktorun ve ekibinin deneyimi ve bilgisi de başarının sağlanmasında aynı derecede etkilidir. Koşullar uygun hale getirildiğinde, kişilere uygulanan saç ekimi başarılı bir şekilde neticelendirilecektir. Saç ekimi öncesinde yapılan ön çalışmanın ardından, saçların alınacağı donör sahanın ve saçsız alana ekilecek saç tellerinin uygunluğu çalışmayı başarıya götürecektir.

Saç ekimi kimlere uygulanabilir?

Saç ekimi işlemi saçsız alanları olan kişilere uygulanabilir. Bu bölgeler farklı nedenlerden dolayı saçsız kalabilir.

  • Erkek tipi saç dökülmesi
  • Kadın tipi saç dökülmesi
  • Doğuştan kaynaklanan bölgesel saç dökülmesi
  • Yanıklar nedeniyle meydana gelen saç kayıpları
  • Kaza nedeniyle ya da ameliyat sonucunda oluşan izler nedeniyle saçların kaybedilmesi ( Özellikle baş bölgesi yaralanmasında ve yüz germe operasyonunda bu tip saç kayıpları olabilir.)
  • Geçirilen bir enfeksiyon nedeniyle, bölgesel saç kayıplarının olması halinde
  • Saçların aşırı gerilmesi (Traction alopesisi) halinde meydana gelen saç dökülmelerinde
Saç ve kılların sürekli olarak koparıldığı (Trichotilomania)  psikolojik kökenli rahatsızlıklar sonucunda oluşan saç kayıplarını yaşayan kişilere saç ekimi işlemi yapılabilir.

Erkek tipi saç dökülmesi olan kişilere

Genel uygulama olarak saç ekimi işlemi, erkek tipi saç dökülmesi olan çoğu hastaya uygulanabilen bir operasyondur. Erkek tipi saç dökülmesinde kişilerin genetik olarak buna yatkın olmasıyla birlikte erkeklik hormonu etkisiyle gelişme görülür. Saç folikülü çevresinde bulunan ve saçı üreten hücrelerin zamanla bu hormonun etkisiyle ölmesi saç dökülmesinde etkili olmaktadır. Androjenik tipte yani yaşa, hormonların etkisine ve kalıtımsal nedenlerde erkek tipi saç dökülmesi olan hastalara, her zaman saç ekimi işlemi yapılabilir. Bu hasta grupları en fazla saç ekimi yapılan kişilerdir. Saç bu etkilerle incelmekte, daha sonra uzamakta ve sonunda dökülmektedir. Bu hastalarda saç ekimi yapılması soruna kesin ve kalıcı çözüm olacaktır.

Kadın tipi saç dökülmesi olan kişilerde

Kadınlar genetik olarak kel kalma riski olmayan saç dökülmesi sorunu yaşayabilir. Kadınlardaki saç dökülmesinde, başın ön tarafında dökülme olmaz. Genellikle tepe kısmında dökülmeler olur. Bu tamamen hormonlarla ve genetikle alakalıdır. Bu sorunu olan kişilere saç ekimi yaptırmalarını tavsiye ederiz.

Darbe, travma ve yanık nedeniyle saçsız kalan kişilere

Bunun dışında travma, yanık gibi sebeplerle yara izi olan ve bölgedeki kan dolaşımı olmadığından, saçsız alan gelişmiş olan hastalarda da saç ekimi yapılabilir. Bu kişiler diğer yöntemleri kullanarak, kesinlikle saçlarına yeniden kavuşamaz. Bu yüzden saç ekimi uzmanına giderek, sorunlarının bir an önce çözülmesi için adım atmalıdırlar.

Copyright 2018 by CCHair. All rights reserved.

Copyright 2018 by CCHair. All rights reserved.

Sohbeti Aç
Nasıl Yardımcı Olabilirim?
Merhaba
Nasıl Yardımcı Olabilirim?