Kadınlarda Saç Dökülmesinin Nedenleri

8 Aralık 2019

Kadınlarda Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Saç dökülmelerini oluşma sebeplerine göre kadın ve erkek olarak ayırmak mümkündür. Erkelerde genetik kodlama nedeniyle daha fazla görülen saç dökülmesi sorunu farklı nedenlerden dolayı kadınlarda da yaşanır. Oluşma sebepleri farklı olduğu için bu şekilde bir ayrım yapılmıştır. Erkeklerde belirli bir yaş sonrasında saç kökleri zayıflayabilir ve alından itibaren açılmalar görülebilir.Kadınlarda Saç DökülmeleriKadınlar erkeklere göre genelde daha yoğun ve güçlü çıkan saç köklerine sahiptir. Bu durum hormonlarla, genetik kodlamalarla yakından ilgilidir. Saç teli yaratan hücreler kadınların daha güçlü saçlara sahip olmasını sağlar. Yoğun saç telleri devamlı bir yenilenme halinde olduğu için saç dökülme sayısı 50-100 tel kadar normal kabul edilir. Bu miktardan daha fazla dökülme yaşanırsa, sorun var demektir. 

Kalıtsal Özellikler

Kadınlarda görülen saç dökülme nedenleri içinde de yaygın olan bir maddedir. Ailesinde saç dökülme sorunu yaşayanların daha fazla dökülme riski yaşadıkları görülür. Erkek tipi dökülmeden farkı ise, kellik oluşacak kadar yoğun yaşanmamasıdır.

Hamilelik Sonrası Dönem

Kadınlarda doğum sonrası dönemde saçlar birden hızlı şekilde dökülme sürecine girebilir. Bunun sebebi hamilelik sırasında çok çalışan saç büyüme hormonunun doğum bitince tam tersi etki göstermesidir. Ancak bu durum kalıcı değildir ve bir süre sonra saçlarda eski yoğunluk yeniden kazanılır.

Troid Hastalığı

Tiroid hormonunda meydana gelen bozukluk, kadınlarda saç dökülmesi gibi sonuçlar gösterebilir. Hastalık tedavi edildikten sonra, zamanla saçlar kendini toparlamaktadır.

Beslenme ve Protein Eksikliği

Saç kökleri deriden beslendiği için genel beslenme düzeninin iyi olmaması halinde dökülmeler olabilir. Özellikle saçı beslediği bilinen B vitamini, protein yönünden zayıf kalan bünyede saç kaybı görülme olasılığı da artar. B vitamini saç yapısını kökten uca besleme etkisine sahiptir.

Kanser Tedavisi

Kanser tedavisi gören erkek ve kadınlarda saç dökülmesi olabilir.  Vücuda giren kimyasalların bir yeri iyileştirirken diğer yerlere zarar vermesi nedeniyle, saç ve kaş dökülmeleri görülür. Her ne kadar hastalar için moral bozan bir durum olsa da, saçlar ve diğer tüyler tedavi sonrasında yeniden çıkar.

[bookly-form service_id=”1″ hide=”categories,staff_members,week_days”]

Copyright 2018 by CCHair. All rights reserved.

Copyright 2018 by CCHair. All rights reserved.

Sohbeti Aç
Nasıl Yardımcı Olabilirim?
Merhaba
Nasıl Yardımcı Olabilirim?