Saç Ekimi Nedir ?

27 Eylül 2019

Saç dökülmesi başta genetik etkenlerden, stresten ve çevresel etkenlerden kaynaklanabilir. Saç ekimi dışındaki yöntemler soruna kalıcı bir çözüm olamaz.

 

 

Saç ekimi yapan merkezlerin özellikleri neler olmalıdır?       Deneyimli ve saç ekimi konusunda uzman cerrahlar sayesinde başarılı sonuçlar alınabilir. Bu uygulama cerrahi bir işlem olduğu için çok önemlidir. Bu nedenle saç ekimi yapan merkezin bu uygulamayı nerede yaptığı önemlidir. Sizlere bu imkanları sağlayabilecek saç ekim merkezini tercih etmenizi tavsiye ederiz. Güncel gelişmeleri takip eden, saç ekim işleminden önce ve sonra analiz çalışmalarını başarıyla yapacak bir merkezle işbirliği yapmalısınız.

Saç ekimi hangi koşullarda ve nerede uygulanmalıdır?

Estetik bir uygulama olarak kabul edilen saç ekimi cerrahi bir işlem ile gerçekleştirilir. Bu nedenle meydana gelebilecek komplikasyonlara karşı saç ekiminin ameliyathane koşullarında uygulanması en doğrusudur. Böyle bir ortam hastane ortamında oluşturulabileceği için buna dikkat etmelisiniz.

 

Saç ekiminden önce neler yapılmalıdır? 
Saç ekiminde dokulara bir girişim yapıldığından uygulamadan önce bazı tedbirler alınmalıdır. Hastaların kullanmış olduğu kan sulandırıcı ilaçlar bırakılmalıdır. Bunun dışında ağrı kesici, depresyon ilacı, vitaminler, gıda takviyeleri, bitkisel ilaçlar ve multi-vitaminler de mutlaka kesilmelidir. Hastalar, kullandıkları saç destekleyici ürünleri kullanmayı saç ekimi öncesinde bırakmalıdır.
Uygulamadan önce alkol kullanan kişiler en az 3 gün önceden alkol almamalıdır. Sigara içme alışkanlığı olanlar ise bunu en az 15 gün önce kesmelidir.

Saç ekimi nasıl yapılır?

Saç ekiminde en fazla tercih edilen teknik FUE tekniğidir. Hastalar açısından ve saç ekiminin yapılmasında büyük avantajları olan bu yöntemde donör saha olan iki kulak üzerinden ya da iki kulağın arasındaki alanda bulunan sağlıklı saçlar 0,7 ve 0,8 mm çapındaki silindirik ve mikro uçlarla tek tek alınır. Bu işlem sırasında manuel punch ya da mikro motor denilen cihaz kullanılır. İşlem yapılırken hastalara lokal anestezi uygulandığından acı ve ağrı hissedilmeden saç ekimi yapılmaktadır. Hastalara saç ekiminin kaç seans olarak uygulanacağına hastaların beklentisi, kişinin saçlı bölgede ve saçsız bölgedeki özellikleri, alınan greft sayıları belirleyecektir. Birden fazla seans uygulanacağı zaman seansların arasında en az 6 ay ara bulunmalıdır.

 

Saç ekiminde başarılı olmak için gereken kriterler nelerdir?

 • Saç hücrelerinin sağlıklı olması ve canlı olması
 • Donör saha denilen bölgede bulunan saç tellerinin kalınlığı ve sıklığı
 • Saç köklerinin ekileceği alanın saç hücrelerini besleme yeteneğinin uygunluğu
 • Saç ekimi yapılacak bölgenin genişliği
 • Saç ekimi yapılan merkezin, estetik cerrahın ve ekibinin yeterliliği ve bu konudaki uzmanlığ

Saç ekiminden sonra saç yıkama işlemi nasıl yapılmalıdır?

Saç ekiminin ertesi günü saçlarda olan bandaj çıkarılır. İlk yıkama saç ekimi merkezinde yapılacaksa 1. Günde saçlar yıkanabilir. Hastalar bunu kendileri yapacaksa en erken 3. Günde saç yıkaması yapılmalıdır. Saç yıkama sırasında saçlara özel bir losyon sürülerek sadece dokunarak tüm yüzeye losyon dağıtılır. Bu yapılırken sert hareketlerden kaçınılmalı, sürterek işlem yapılmamalıdır. Bu şekilde yarım saatlik bir beklemeden sonra saçlar ılık suyla durulanmalıdır. Doktorun önerdiği medikal bir şampuan kullanılarak yine losyon sürerken yapıldığı gibi dokunarak saçlar nazikçe yıkanmalıdır. Şampuan ılık suyla saçlardan arındırılmalıdır. Gerekirse saç kurutma makinesi ılık ya da soğuk ayarla kullanılarak saçlar kurutulmalıdır. Saçların bu şekilde yıkanmasına 10 gün süreyle devam edilmelidir. Saçta oluşan kabuklanmaların yumuşatılması için gerekirse losyon 1 – 2 saat kadar bekletilmelidir. İlerleyen günlerde kabukların çıkması için hafifçe saçlar bastırılarak yıkama yapılabilir. 10 günlük sürede oluşan kabuklanmalar tamamen bitmelidir. Kabukların ortadan kalkması iyileşmenin hızlanmasına katkı sağlayacaktır. Bunun gecikmesi halinde iyileşme sürecinde uzama olacaktır.

Saç ekiminden sonra nelere dikkat edilmelidir?

 • Saç ekimi uygulanan bölgenin en az 10 gün travmalardan ve darbelerden korunması gerekir.
 • Saç ekiminden sonra bölgede bulunan bandaj 1 gün içinde çıkarılmalıdır.
 • Hastaların saç yıkama konusunda doktorun tavsiyelerine uymaları gerekir.
 • Saçlarda oluşan kabuklanmaların en geç 10 gün içinde temizlenmesine dikkat edilmelidir.
 • Hastalar saç ekiminde sonra en az 15 gün denize ve havuza girmemeli, sauna ve solaryum gibi yerlerden uzak durmalıdır.
 • Güneşli havalarda mutlaka şapka kullanılmalıdır.
 • Saçlardaki kabuklanmalar tamamen temizlendikten sonra hastalar kendi şampuanını kullanmaya başlayabilir

 

Copyright 2018 by CCHair. All rights reserved.

Copyright 2018 by CCHair. All rights reserved.

Sohbeti Aç
Nasıl Yardımcı Olabilirim?
Merhaba
Nasıl Yardımcı Olabilirim?